Sałatka z kozim serem i miodem

Sałatka z kozim serem i miodem. Bardzo prosta i bardzo zaskakująca mieszanka smaków.

Sałatka z kozim serem i miodem

Uwielbiam takie połączenia: sałata (jakakolwiek!), ser na ciepło, miód lub inny słodki element i orzechowy posmak podprażonych pestek. A to wszystko bardzo delikatnie skropione olejem z pestek dyni.

Danie z podróży

Ludzie często jadą na wakacje by „odpocząć od garów”, stania w kuchni. A ja mam odwrotnie 😉 Niesamowitym szczęściem dla mnie jest móc podróżować i nie przestawać gotować, wtrącać się i „ładować komuś do kuchni” 😉 Dzięki temu miałam okazję nauczyć się robić oryginalną paelle pod Walencją, przygotowywać prawdziwe, hinduskie curry (akurat w Londynie, ale nauka była prosto od kucharza pochodzącego z Indii). Podczas ostatniej podróży miałam mało okazji ze względu na ciągłe przemieszczanie się. Ale udało się! Wykorzystując, moim zdaniem, zaraz tuż obok wina, największe dobro Francji, czyli sery, mogłam przygotować coś i popróbować nowych smaków i połączeń. Dla mnie jest to bezcenna pamiątka z podróży.

Sery i ich łączenie w daniach

Oczywiście każdy koneser i znawca serów powie, że najlepiej smakują same. Ale warto też włączyć je do dania, któremu nadadzą niezwykłego charakteru. Miękkie, dojrzewające, twarde, żółte, pleśniowe. Nie będę udawać znawczyni serów. Rozróżniam tylko te podstawowe rodzaje i kiedy słucham opowieści, kogoś, kto ma w tym zakresie dużą wiedzę, to nie mogę się nadziwić jak bardzo jest to rozległa dziedzina. Ale lubię je i cieszę się, że mimo pewnego stopnia nietolerancji laktozy, mogę jeść niektóre. Uf! Szczególnie, kiedy znajdujesz się nagle w kraju, który słynie z nich na całym świecie.

Delikatna i bardzo wyrazista jednocześnie

Sałatka, która łączy w sobie orzechowe, delikatne, gorzkie, słodkie i ostre smaki. Prostota i różnorodność w jednym.

Co potrzebujecie aby stworzyć tą niebiańską fuzję smaków na jednym talerzu?

Składniki:

Składniki na 2 porcje:

 • sałata – 4 duże garście – ja miałam miks roszponki i rukoli (idealnie, bo rukola jest ostra, a roszponka ma nieco orzechowy smak)
 • dojrzewający ser kozi – u mnie były dwa już gotowe krążki sera po 35 gram, ale może być również rolada pokrojona w plasterki
 • 2 łyżki miodu (u mnie był lipowy, możecie użyć, taki jaki macie w domu – dobrze by nie był mocno skrystalizowany)
 • 1/3 szklanki pestek słonecznika
 • 1/3 szklanki pestek dyni
 • 2 łyżki oleju z pestek dyni
 • sól i pieprz (świeżo mielony)

Sposób przygotowania:

 1. Rozłóż sałatę na dwa talerze.
 2. Na suchej patelni, na średnim ogniu, podpraż, co jakiś czas przewracając lub mieszając pestki dyni i słonecznika. Odstaw.
 3. Na patelnię (bez oliwy lub z bardzo małą ilością) wyłóż ser. Powoli, na bardzo małym ogniu roztapiaj go. Ale uważaj by zachował kształt i raczej był ciepły, a nie całkiem roztopiony. Przełóż ser na oba talerze.
 4. Polej łyżką miodu każdą z sałatek. Przede wszystkim ser.
 5. Posyp pestkami.
 6. Polej olejem z pestek dyni. Postaraj się skropić, jest dość intensywny w smaku.
 7. Na końcu sól i pieprz i gotowe.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *