Letnia sałatka śledziowa

Letnia sałatka śledziowa

Śledź inaczej, czyli letnia sałatka śledziowa

Letnia sałatka śledziowa

Letnia sałatka śledziowa

Śledź w sałatce w letnim wydaniu

Śledź to ryba bardzo lubiana przez Polaków i mieszkańców północnej Europy. Większości z nas kojarzy się ze świętami, rodzinnymi imprezami i jako dobry dodatek do mocnego trunku, czyli wódki. Tą zdrową i tłustą rybę można przygotować na bardzo wiele sposobów. Dlaczego tą sałatkę śledziową nazwałam „letnią”? Bo zawiera pewien składnik, który je się właśnie w porze letniej. A tym składnikiem jest nic innego, jak zamiennik ogórka kiszonego w lecie, czyli ogórek małosolny. Kolejny składnik, na który możemy liczyć, że zawsze będzie świeży, gęsty i dorodny, szczególnie latem, to koperek. Nowością, oprócz ogórka małosolnego, jest ciecierzyca. Tą, z kolei można potraktować jako „strączkowy zamiennik” groszku, dodawanego często do takiej sałatki. Wiele osób dodaje do sałatki śledziowej najczęściej majonez, jako łącznik. U mnie w letniej wersji sałatki śledziowej, zamiast tłustego majonezu jest oliwa i musztarda.

Śledź – czyli inaczej clupea harengus, który mimo, ze zaliczany jest do ryb tłustych, to nie ma wysokiej kaloryczności. Wartość energetyczna, to 158 kcal na 100 gram mięsa. Zawierają dużo białka, witamin i tłuszczu, co stanowi ich wielką zaletę, ponieważ aż w 70 % są to zdrowe tłuszcze, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe. Są to, między innymi, kwasy tłuszczowe omega – 3. Osoby dbające o zdrową dietę i figurę nie powinny się obawiać tego gatunku. Ilość białka i składników odżywczych sprawia, że ryby te wpływają pozytywnie na nasz układ odpornościowy, pomagają obniżyć poziom cholesterolu oraz w zapobieganiu chorobom serca. Ich regularne spożywanie dobrze wpływa na nasze oczy, kości, poziom serotoniny. Same korzyści!

Jakiego śledzia wybrać?

Należy, przede wszystkim, wybrać śledzia z dobrego źródła. Ten użyty do sałatki, najlepiej aby był jak najbardziej naturalny. Może być w solance, ewentualnie z oleju i matiasy, czyli z delikatnego, solnego roztworu. Moje były właśnie z delikatnie solonej wody.

Co jest nam potrzebne do letniej sałatki śledziowej i jak ją przyrządzić?

Porcje: 4 lub na kanapki

Czas przygotowania: ok. 30 min. (razem z wypłukaniem lub wymoczeniem śledzi)

Składniki:

  • 2 średnie płaty śledziowe, ok. 200 gram
  • 1 małe lub pół dużego jabłka
  • 3 średniej wielkości ogórki małosolne
  • 1,5 szklanki ugotowanej ciecierzycy (może być ewentualnie z puszki)
  • 2 jaja
  • pół szklanki koperku
  • pół średniej, czerwonej cebuli
  • 3 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
  • 4 łyżeczki musztardy (najlepiej ostrej)
  • łyżka soku z cytryny
  • sól i pieprz (świeżo zmielony)

Przygotowanie sałatki

  1. W zależności jak bardzo solony jest twój śledź (zapytaj w sklepie lub spróbuj), mocz śledzia najmniej 15 minut w zimnej wodzie. Jeżeli jest mocno solony. Jeżeli mniej, to opłucz go dobrze i powinno wystarczyć.
  2. Zagotuj wodę w garnku na na jajka. Jak zacznie wrzeć woda, zmniejsz nieco ogień, moc kuchenki. Jaja ugotuj na twardo, czyli gotuj ok. 8 – 10 minut. Aby je wystudzić, wylej ciepła i zalej zimną wodą, zostaw na chwilę.
  3. W czasie, kiedy gotują się jajka, możesz pokroić na drobną kosteczkę cebulę, ogórki i jabłko oraz posiekać koperek.
  4. Śledzia zalej 2 łyżkami oliwy i skrop cytrynę, na około 5 minut, by lekko go zamarynować. Możesz też oprószyć pieprzem lub dodać go już tylko na końcu. Zależy jak bardzo lubisz pieprz.
  5. Po chwili pokrój w małą kostkę, również śledzia oraz obierz i pokrój jajka. Zostaw oliwę z cytryną, w której moczył się śledź. To będzie baza do sosu sałatkowego.
  6. Wrzuć wszystkie, pokrojone składniki do miski z „bazą” sosu i dodaj cieciorkę. Ostrożnie zamieszaj. Dodaj musztardę, jeszcze trochę oliwy oraz sól i pieprz.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *