Sałatka z dynią, suszonymi pomidorami i jarmużem

Sałatka z dynią

Lubię jesień i nie lubię jednocześnie. Co roku mam ten sam dylemat. Dlaczego lubię? Bo przychodzi sezon na jedno z moich ulubionych warzyw – dynię! A szczególnie jej odmianę Hokkaido. Ale także dlatego, że w przyrodzie łączą się piękne kolory (przynajmniej w naszym klimacie, nawet warzywa je mają!). A mgliste poranki i wieczory robią atmosferę tajemnicy. Są i te złe strony…szybciej robi się ciemno, jest duża różnica temperatur w ciągu dnia, no i zbliża się zima! Ale wracając do pozytywów…Na pocieszenie w jesiennej melancholii przybywa sałatka z dynią, suszonymi pomidorami i jarmużem.

Jesień, to sałatka z dynią, placki z dynią, gulasz z dyni…

Tak! W najbliższych kilku przepisach zapewne „zamęczę was” dynią! Szczególnie Hokkaido, która jest moją ulubienicą. Ale dynia jest bardzo zdrowa, pyszna i jest na nią SEZON! Więc korzystajmy z niego i wykorzystajmy dynię jak nigdy wcześniej! To czas, kiedy najwięcej widzę przepisów na zupę krem z dyni na mleku kokosowym z imbirem. Jasne, to jest wspaniały, rozgrzewający przepis. Ale mnie już nieco znudził. Dlatego na przekór, ja pominę ten przepis, bo znajdziecie go niemalże na każdym blogu. Będzie zupa z dyni, ale w innej wersji…ale dziś nie o tym. Tylko o tym jakim świetnym, „prostym”, „szybkim” i pysznym dodatkiem może być pieczona dynia do sałatki. Wystarczy skropić oliwą, posypać ziołami i przyprawami i upiec w piekarniku. Proste, prawda?

Inne przepisy z dynią w roli głównej.

KURKI PRZEPIS. MISKA PIECZONYCH WARZYW Z MARYNOWANYMI KURKAMI

PLACKI Z DYNI, BANANA I PŁATKÓW OWSIANYCH

RISOTTO. PROSTY PRZEPIS NA DYNIOWE RISOTTO

GNOCCHI DYNIOWE

Co dodać do sałatki z dynią?

Wszystko, co tylko przyjdzie nam na myśl lub co tylko lubicie. Ja staram się przemycić jak najwięcej sezonowych warzyw, albo takich, które podkreślą lub będą kontrastowały z delikatnym smakiem dyni. Jeśli chodzi o „zielone liście”, to według mnie pasuje wszystko: od rukoli po delikatną sałatę masłową. Tym razem partnerem dyni i głównym „liściastym graczem” został jarmuż. Który można dodać „na świeżo” lub upiec. U mnie sałatka wymagała jednak wersji świeżej. Nie miałam możliwości upieczenia jarmużu, a pieczony wcześniej i jedzony później, niestety „flaczeje”. Do tego biała fasola oraz dla kontrastu czerwona cebula, prażone pestki dyni i suszone pomidory. Pomidory są właściwie hitem tej sałatki! Dlaczego? Bo to polskie, suszone pomidory. Kto nie jadł, musi spróbować! Uwierzcie mi, smakują inaczej niż te włoskie! To taka sama różnica jak między suszoną polską śliwką i kalifornijską.

Wersja na ciepło.

Właściwie, można się uprzeć lub postarać;) Według mnie wszystko zależy czy chcecie się „rozgrzać” jedzeniem i czy będziecie mieli okazję zjeść sałatkę na ciepło, zaraz po jej przyrządzeniu. Jeżeli odpowiedź brzmi tak i tak, to podsmaż na patelni cebulę z pomidorami suszonymi i fasolą. Upiecz też jarmuż, tak jak dynię w piekarniku i masz sałatkę z pieczonych warzyw. Proste, prawda?

Sałatka z dynią, jak się za to zabrać?

Czas przygotowania: ok. 1 h (z pieczeniem dyni)

Porcje: 2

Składniki:

  • 1/3 małej dyni Hokkaido (możecie upiec całą dynię i dodać do innego dania lub zjeść następnego dnia jako przekąskę)
  • pół puszki białej fasoli
  • 30 gram polskich, suszonych pomidorów
  • 3 szklanki porwanych liści jarmużu
  • 1/3 szklanki pestek dyni
  • pół czerwonej cebuli
  • przyprawy i zioła do przyprawienia dyni do pieczenia
  • sok z połowy cytryny
  • 3 – 4 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
  • sól i świeżo mielony pieprz

Przygotowanie sałatki:

  1. Rozgrzej piekarnik na 180 stopni na zwykłe grzanie. Umyj, oczyść z pestek i pokrój na talarki dynię. Skórkę zostaw, jest jadalna! Posmaruj folię lub papier do pieczenia oliwą oraz skrop nią talarki. Posyp przyprawami, ziołami, solą i pieprzem i wstaw na ok. 15 minut do pieczenia.
  2. Wyjmij po upieczeniu dynię i odstaw. W tym czasie zalej pomidory suszone gorącą wodą, tak aby je pokryła i aby pomidory zmiękły. Potrzebują na to minimum 5 minut.
  3. Pestki dyni upraż na suchej patelni.
  4. Umyj i osusz jarmuż. Skrop go już na talerzach wcześniej cytryną lub w jednej dużej misce, by „skruszał”. Później skrop go oliwą, jeszcze przed dodaniem pozostałych warzyw!
  5. Następnie pokrój dynię w kosteczki i cebulę w piórka. Wyłóż wszystkie warzywa na talerz, równo, jak u mnie lub zrób „swój bałagan” lub swoją „kompozycję”. Posyp pestkami dyni. Skrop jeszcze odrobiną soku z cytryny i oliwą, dodaj sól i pieprz i gotowe.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *