Wegańska micha bez marnowania – Less waste bowl. Planuj, oszczędzaj czas i nie marnuj jedzenia.
Less waste bowl – szybka, pełna warzyw i różnorodności micha.
Zaplanuj wcześniej
Wszystkie te trzy rzeczy ściśle łączą się ze sobą – planowanie, oszczędzanie czasu i nie marnowanie. Jak tylko uda ci się zrobić listę zakupów i zaplanować – uwaga NIE od razu posiłki, lecz ich składniki na kilka dni, to zaoszczędzisz czas – bo większość można przygotować wcześniej, trzymać w lodówce i dowolnie komponować, przy tym nie zmarnujesz jedzenia. To daje planowanie i mieszanie w miskach ulubionych składników.
Oszczędzaj czas
Jeżeli zrobisz listę zakupów i plan co można wcześniej przygotować nawet na 3 dni do przodu, a później pobawisz się składnikami mieszając je do woli, to zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Pójdziesz na zakupy raz i ugotujesz raz, zamiast np. 3 razy. Prawda?
Nie marnuj jedzenia
Bardzo nie lubię wyrzucać jedzenia. Ten akapit łączy się oczywiście z tym, co powyżej! I dla mnie osobiście jest najważniejszy! Jeżeli zrobisz listę zakupów, plan i mniej więcej wiesz jakie składniki są ci potrzebne w tygodniu (twoje ulubione oczywiście, mój przepis jest na serio ze składników, które brałam pod uwagę, jako takie, z których zawsze „coś ukręcę”:) do przygotowania takich „combo misek”, to zapewniam cię, że nie zmarnujesz lub bardzo zminimalizujesz ryzyko zmarnowania jedzenia. A to już bardzo dużo! Jak nie lubisz misek (bo nie idziesz za „modą”), to mogą być talerze;)
Dane nie kłamią!
Ważne info: Na świecie MARNUJE SIĘ 1,3 MILIARDA TON JEDZENIA każdego roku! W Polsce WYRZUCA SIĘ DO ŚMIECI w każdym roku 9 MILIONÓW TON jedzenia! Nie kupuj za dużo! Idź do sklepu z planem, listą i kontroluj, co kupujesz głową. Pozwól sobie na coś ekstra, ale niech to nie będzie pół twojego koszyka, tylko 1, 2 rzeczy.
Czy te liczby nie robią wrażenia??? Na mnie OGROMNE! Więc…
Planuj + oszczędzaj czas = nie marnuj!
W moim przepisie użyłam młodej marchewki, ogórka – które zapewne każdy ma w domu, bo lubi pochrupać, a także młodych ziemniaków. Nie oszukujmy się, w którym, polskim domu nie ma ziemniaków??? A już szczególnie latem, tych młodych. Kolejne dodatki, to ciecierzyca z przyprawami z piekarnika i pestki dyni. Skomplikowane? Nie! W tym przepisie trzeba jedynie wcześniej przygotować ciecierzycę i ziemniaki. Właściwie „robią się same” – w piekarniku;) Taka cieciorka z przyprawami (oczywiście wcześniej namoczona – np. na noc) i ugotowana, nie wymaga dużo pracy, a może jednocześnie być wspaniałą przekąską i stanowić dodatek do jakiegoś dania.
Co potrzebujecie do takiej michy?
Składniki:
Na dwie niewielkie porcje. Oczywiście wszystkiego można kupić/przygotować więcej na więcej dni. To jest propozycja na dwie miski.
- 2 szklanki rukoli
- 1 młoda marchew
- 1 większy lub 2 mniejsze ogórki gruntowe
- 1 szklanka upieczonej ciecierzycy
- 2 młode ziemniaki z piekarnika
- pestki dyni
- 2 łyżki oliwy extra virgin
- 2 łyżki soku z cytryny
- sól i pieprz(świeżo mielony, wiadomo)
Jak przygotować michy?
- Przygotuj wcześniej: Dzień wcześniej namocz ciecierzycę np. na noc. Ugotuj w dość sporej ilości osolonej (pod koniec) wody. Ok. 30 – 40 min. Ostudź i osusz na sitku. Polej oliwą z oliwek. Następnie zmieszaj z ulubionymi ziołami/przyprawami: bazylią, oregano, wędzoną papryką (którą osobiście uwielbiam!), tymiankiem, solą i pieprzem. Przemieszaj. Nastaw piekarnik na zwykłe grzanie na 180 stopni i piecz cieciorkę na blasze (najlepiej na papierze do pieczenia) przez ok. 15 minut, co jakiś czas mieszając ją, by równomiernie się przyrumieniła.
- Ziemniaki też przygotuj wcześniej. Możesz zrobić całą blachę takich łódek z młodych ziemniaków! Szczególnie, jeżeli w domu są dzieci, które chętnie przekąszą takie a’la frytki. Ziemniaki pokrój w ćwiartki, czyli w łódki. Rozsyp na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia. Polej oliwą z oliwek. Posyp ziołami: rozmarynem, tymiankiem, solą oraz pieprzem. Wymieszaj. Nagrzej piekarnik (możesz wstawić razem z ciecierzycą) i piecz ok. 15 minut. W zależności od wielkości ziemniaków.
- Resztę składników możesz przygotować bezpośrednio przed podaniem.
- Wstaw suchą patelnię na palnik/płytę i jak się nagrzeje, to po chwili wyłóż i upraż na niej pestki dyni. Ok. 5 minut, dość często przewracając. Uwielbiam ten trzask i odgłos podskakiwania ziaren!
- Marchew obierz, umyj i wytnij długie paski obieraczką do warzyw. Możesz zostawić tak lub zamarynować w occie jabłkowym i cytrynie; w proporcji 2 łyżki octu na 2 łyżki soku z cytryny. Zalej i odstaw na 15 minut do pół godziny do lodówki. W ten sposób marchew stanie się bardziej krucha i nabierze ostrzejszego smaku. Później wyciągnij z zalewy i ułóż z innymi warzywami.
- Ogórek/ogórki obierz, opłucz i pokrój na ćwiartki z plasterków.
- Wyłóż wszystkie warzywa(zależy co lubisz, te, które są z piekarnika mogą być ciepłe lub całkiem ostygnięte) do misek: rukolę i pozostałe warzywa. Skrop miski oliwą i cytryną, dodaj pieprz i sól i gotowe!