Less waste bowl – micha bez marnowania

Wegańska micha bez marnowania – Less waste bowl. Planuj, oszczędzaj czas i nie marnuj jedzenia.

Less waste bowl – szybka, pełna warzyw i różnorodności micha.

fot. Marlena Jastrzębska

Zaplanuj wcześniej

Wszystkie te trzy rzeczy ściśle łączą się ze sobą – planowanie, oszczędzanie czasu i nie marnowanie. Jak tylko uda ci się zrobić listę zakupów i zaplanować – uwaga NIE od razu posiłki, lecz ich składniki na kilka dni, to zaoszczędzisz czas – bo większość można przygotować wcześniej, trzymać w lodówce i dowolnie komponować, przy tym nie zmarnujesz jedzenia. To daje planowanie i mieszanie w miskach ulubionych składników.

Oszczędzaj czas

Jeżeli zrobisz listę zakupów i plan co można wcześniej przygotować nawet na 3 dni do przodu, a później pobawisz się składnikami mieszając je do woli, to zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Pójdziesz na zakupy raz i ugotujesz raz, zamiast np. 3 razy. Prawda?

Nie marnuj jedzenia

Bardzo nie lubię wyrzucać jedzenia. Ten akapit łączy się oczywiście z tym, co powyżej! I dla mnie osobiście jest najważniejszy! Jeżeli zrobisz listę zakupów, plan i mniej więcej wiesz jakie składniki są ci potrzebne w tygodniu (twoje ulubione oczywiście, mój przepis jest na serio ze składników, które brałam pod uwagę, jako takie, z których zawsze „coś ukręcę”:) do przygotowania takich „combo misek”, to zapewniam cię, że nie zmarnujesz lub bardzo zminimalizujesz ryzyko zmarnowania jedzenia. A to już bardzo dużo! Jak nie lubisz misek (bo nie idziesz za „modą”), to mogą być talerze;)

Dane nie kłamią!

Ważne info: Na świecie MARNUJE SIĘ 1,3 MILIARDA TON JEDZENIA każdego roku! W Polsce WYRZUCA SIĘ DO ŚMIECI w każdym roku 9 MILIONÓW TON jedzenia! Nie kupuj za dużo! Idź do sklepu z planem, listą i kontroluj, co kupujesz głową. Pozwól sobie na coś ekstra, ale niech to nie będzie pół twojego koszyka, tylko 1, 2 rzeczy.

Czy te liczby nie robią wrażenia??? Na mnie OGROMNE! Więc…

Planuj + oszczędzaj czas = nie marnuj!

W moim przepisie użyłam młodej marchewki, ogórka – które zapewne każdy ma w domu, bo lubi pochrupać, a także młodych ziemniaków. Nie oszukujmy się, w którym, polskim domu nie ma ziemniaków??? A już szczególnie latem, tych młodych. Kolejne dodatki, to ciecierzyca z przyprawami z piekarnika i pestki dyni. Skomplikowane? Nie! W tym przepisie trzeba jedynie wcześniej przygotować ciecierzycę i ziemniaki. Właściwie „robią się same” – w piekarniku;) Taka cieciorka z przyprawami (oczywiście wcześniej namoczona – np. na noc) i ugotowana, nie wymaga dużo pracy, a może jednocześnie być wspaniałą przekąską i stanowić dodatek do jakiegoś dania.

Co potrzebujecie do takiej michy?

Składniki:

Na dwie niewielkie porcje. Oczywiście wszystkiego można kupić/przygotować więcej na więcej dni. To jest propozycja na dwie miski.

  • 2 szklanki rukoli
  • 1 młoda marchew
  • 1 większy lub 2 mniejsze ogórki gruntowe
  • 1 szklanka upieczonej ciecierzycy
  • 2 młode ziemniaki z piekarnika
  • pestki dyni
  • 2 łyżki oliwy extra virgin
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • sól i pieprz(świeżo mielony, wiadomo)

Jak przygotować michy?

  1. Przygotuj wcześniej: Dzień wcześniej namocz ciecierzycę np. na noc. Ugotuj w dość sporej ilości osolonej (pod koniec) wody. Ok. 30 – 40 min. Ostudź i osusz na sitku. Polej oliwą z oliwek. Następnie zmieszaj z ulubionymi ziołami/przyprawami: bazylią, oregano, wędzoną papryką (którą osobiście uwielbiam!), tymiankiem, solą i pieprzem. Przemieszaj. Nastaw piekarnik na zwykłe grzanie na 180 stopni i piecz cieciorkę na blasze (najlepiej na papierze do pieczenia) przez ok. 15 minut, co jakiś czas mieszając ją, by równomiernie się przyrumieniła.
  2. Ziemniaki też przygotuj wcześniej. Możesz zrobić całą blachę takich łódek z młodych ziemniaków! Szczególnie, jeżeli w domu są dzieci, które chętnie przekąszą takie a’la frytki. Ziemniaki pokrój w ćwiartki, czyli w łódki. Rozsyp na blasze, wyłożonej papierem do pieczenia. Polej oliwą z oliwek. Posyp ziołami: rozmarynem, tymiankiem, solą oraz pieprzem. Wymieszaj. Nagrzej piekarnik (możesz wstawić razem z ciecierzycą) i piecz ok. 15 minut. W zależności od wielkości ziemniaków.
  3. Resztę składników możesz przygotować bezpośrednio przed podaniem.
  4. Wstaw suchą patelnię na palnik/płytę i jak się nagrzeje, to po chwili wyłóż i upraż na niej pestki dyni. Ok. 5 minut, dość często przewracając. Uwielbiam ten trzask i odgłos podskakiwania ziaren!
  5. Marchew obierz, umyj i wytnij długie paski obieraczką do warzyw. Możesz zostawić tak lub zamarynować w occie jabłkowym i cytrynie; w proporcji 2 łyżki octu na 2 łyżki soku z cytryny. Zalej i odstaw na 15 minut do pół godziny do lodówki. W ten sposób marchew stanie się bardziej krucha i nabierze ostrzejszego smaku. Później wyciągnij z zalewy i ułóż z innymi warzywami.
  6. Ogórek/ogórki obierz, opłucz i pokrój na ćwiartki z plasterków.
  7. Wyłóż wszystkie warzywa(zależy co lubisz, te, które są z piekarnika mogą być ciepłe lub całkiem ostygnięte) do misek: rukolę i pozostałe warzywa. Skrop miski oliwą i cytryną, dodaj pieprz i sól i gotowe!

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *