Leczo przepis. Leczo z frytkami z dyni

Leczo z frytkami z dyni

U mnie oczywiście, leczo przepis w „polskim wydaniu”, czyli leczo z cukinią, a odkąd nie jem mięsa, oczywiście wegańskie. Tym razem jako dodatek coś, co na przełomie lata i jesieni zajadać mogę codziennie…Frytki z dyni Hokkaido z przyprawami z pieca ze skórką oczywiście! 😉 To dwie, moje ulubione rzeczy, które na przełomie lata i jesieni mogę zajadać codziennie! Nie dość, że zdrowe i pyszne, to jeszcze dla osób, które chcą zjeść coś lekkiego, ale się też najeść – idealne!

Leczo przepis. Polskie leczo.

Ktoś to świetnie wymyślił i mi to bardzo pasuje , że „polskie leczo” jest z cukinią. Bo uwielbiam gulasze warzywne, a już szczególnie te z dodatkiem cukinii. Jak już podkreślałam kilka razy, to jedno z moich ULUBIONYCH WARZYW! Kocham wszystkie warzywa, ale niektóre szczególnie 😉 „Polskie leczo” jest oczywiście w oryginale z mięsem, czyli na mięsnym tłuszczu i zazwyczaj z kiełbasą. No cóż, za to moje może zjeść każdy 🙂 Od mięsożerców, przez wegetarian, aż po wegan. Może być daniem samym w sobie lub dodatkiem albo z dodatkiem. Jest świetne zarówno na ciepłe letnie dni, jak i pierwsze, chłodniejsze już dni jesieni. Ten przełom pór, to właśnie szczyt sezonu na to danie.

Frytki z dyni jako dodatek do leczo.

Można powiedzieć, że takiego samego świra jak na punkcie leczo i cukinii, mam też na punkcie dyni Hokkaido! Podkreślam, ze dyni Hokkaido, bo to jest mój ulubiony rodzaj tego warzywa. Pozostałe rodzaje nie są tak smaczne i wdzięczne w daniach według mnie. A upieczona dynia Hokkaido w piekarniku, smakuje nawet sama, bez dodatków. Kiedyś jadłam dynię bez skórki, ale kilka lat temu (bez przesady nie tak dawno! Może 3 – 4 lata) odkryłam, że skórka jest jadalna i całkiem smaczna. Zresztą często eksperymentuję i próbuję jeść (szczególnie jeżeli jeszcze ktoś to praktykuje) warzywa ze skórką, tak jak np. od zeszłego roku jem bób ze skórką 😉 Dynia jest bardzo wdzięcznym i „wielozadaniowym” warzywem, z którego mogą powstać niezłe cudeńka. Większość osób robi zupę krem z dyni. Mi już się trochę przejadła, dlatego eksperymentuję. A frytki z dyni, to mój hit każdej jesieni.

Leczo przepis. Jako dodatek frytki z dyni – kolorowy, lekki obiad.

Porcje: 2

Czas przygotowania: ok. 1 h

Składniki:

  • 1 średniej wielkości cukinia
  • 1 zielona papryka
  • 2 czerwona papryka
  • 1 żółta papryka
  • 3 średnie pomidory
  • 1 duża lub 1,5 średniej cebuli
  • 3 ząbki czosnku
  • pół średniej dyni Hokkaido
  • 5 łyżek oliwy z oliwek extra virgin
  • świeże lub suszone zioła: ziele angielskie, liście laurowe, bazylia, oregano, majeranek, tymianek, słodka lub wędzona papryka, czosnek niedźwiedzi, rozmaryn
  • sól i pieprz

Przygotowanie leczo i frytek. Prosto i szybko.

  1. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni na zwykłe grzanie.
  2. Umyj wszystkie warzywa.
  3. Oczyść z pestek (najlepiej łyżką) i pokrój w paski (odcinając od góry i od dołu część – ale nie wyrzucaj, upiecz też i zjedz!) . Na blachę wyłóż papier do pieczenia i polej 1 łyżką oliwy z oliwek.
  4. Wyłóż na blachę i papier paski dyni. Skrop oliwą i posyp przyprawami i ziołami oraz pieprzem i solą. Wstaw dynię, gdy piekarnik się nagrzeje. Piecz ok. 15 – 20 minut, w zależności czy wolisz bardziej miękkie czy twardsze frytki.
  5. Pokrój w małą kostkę cebulę i większą kostkę paprykę.
  6. Rozgrzej patelnię z 1 łyżką oliwy. Smaż cebulę, aż się zeszkli. Na końcu lekko posól i popieprz.
  7. Natnij skórkę na pomidorach i sparz je wrzątkiem by skóra dała się całkiem z nich zdjąć.
  8. W dużym garnku z grubym dnem, rozgrzej pozostałą oliwę. Przerzuć cebulę i dodaj paprykę. W tym czasie pokrój cukinię. Mieszaj, podsmażaj chwilę i dodaj przeciśnięte przez praskę 2 ząbki czosnku i 1 rozgnieciony w całości. Następnie dodaj ziele angielskie i liść laurowy. Chwilę jeszcze podsmażaj i dolej trochę wody i duś. Dodaj cukinię i duś jeszcze przez 5 minut.
  9. Dodaj pomidory i duś chwilę, następnie dodaj powoli resztę przypraw i ziół i na końcu sól i pieprz.
  10. Wyjmij frytki z piekarnika.
  11. Całkowity czas duszenia leczo, to ok. 30 – 40 minut, więc można frytki wyłączyć chwilę wcześniej, jak będą jeszcze al’ dente i potrzymać w cieple piekarnika.
  12. Wyłóż piękne, pomarańczowe półksiężyce na talerze i na nie nałóż kolorowe leczo.

Smacznego!

One thought on “Leczo przepis. Leczo z frytkami z dyni

  1. Pingback: Krem z cukinii -

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *