Kotlety z makreli i ciecierzycy. Czyli jak zrobić zdrową wersję „fish and chips”.
Kotlety z makreli i ciecierzycy
Fish and chips w zdrowej wersji
Kto nie zna angielskiego przysmaku „fish and chips”. Czyli kawałki ryby w panierce i frytki na głębokim oleju. Klasyk. Ja zrobiłam swoją wersję, a może wariację na ten temat. Czyli kotlety z makreli i cieciorki w towarzystwie łódek ziemniaczanych z piekarnika. To wersja bardziej klasyczna, bo druga jest bardziej piknikowa, w papierowej torebce są kotlety z frytkami – pieczonymi batatami. Do tego w „fish and chips” są całe kawałki ryby w panierce, a u mnie nie dość, ż ryba wędzona, to jeszcze zmielona z cieciorką.
Ja tam lubię makrelę
W Polsce najczęściej spożywamy makrelę wędzoną. Ma ona swoich zwolenników i przeciwników. Myślę, że jest to ryba coraz mniej doceniana i zapominana na przykład przez młodych ludzi. Szkoda, bo występuje blisko nas i łatwiej jest kupić świeżą. Właściwie dzięki temu, że mam nie daleko prawdziwy sklep (a właściwie stoisko na targu), mam dostęp nawet do świeżej makreli. Jadłam ją ostatnio, pierwszy raz w życiu (albo już nie pamiętam kiedy) właśnie świeżą makrelę, którą upiekłam w całości w piecu. Sklep, w którym jestem średnio co drugi piątek, prowadzi bardzo sympatyczne małżeństwo. Sprowadzają świeże ryby znad morza i sami je też wędzą na miejscu! C U D O! Dlatego warto kupować z dobrego źródła!
MAKRELA – gatunek ryby z rodziny makrelowatych. Najczęściej występuje w Oceanie Atlantyckim u wybrzeży północnej Ameryki, ale również w Morzu Czarnym, Północnym oraz w naszym Bałtyku. Jest to ryba tłusta, ale pełna dobrych, wielonienasyconych tłuszczów – omega -3 i omega – 6. Pomagają one w procesach metabolicznych i poprawiają układ krążenia. Spożycie tej ryby powoduje również wzrost poziomu serotoniny w naszym organizmie, czyli zwiększenie naszego zadowolenia i lepszej jakości snu. Ryba ma duże ilości selenu, ale także potasu, fosforu, sodu, magnezu, cynku i żelaza. Dość istotne dla osób, które nie jedzą mięsa, ale jedzą ryby, że ta ma dużo witaminy B12 oraz D.
Ryba i cieciorka
To połączenie przyszło mi do głowy, gdy szukałam przepisów na burgery rybne. Miałam akurat w domu i makrelę i cieciorkę (którą mam zawsze właściwie) i tak powstał przepis – eksperyment. Ponieważ w mojej kuchni odchodzę od smażenia i wszystko, co tylko mogę, robię w piekarniku (więc jeśli nagle musiałabym żyć w domu bez piekarnika, to byłaby to wielka kara! :)) , to oczywiście kotlety pieką się (to prawie jakby się same robiły!) w piekarniku. A później z tego zrodził się pomysł na pastę do chleba! Czyli znów zero waste, z jednej masy możesz mieć dwie rzeczy.
Dodatki – ziemniaki, bataty
Oczywiście kotlety można jeść na różne sposoby. Akurat w tym przepisie są w takim kształcie i z ziemniakami, dlatego żartobliwie nazwałam je „fish and chips”. Ale równie dobrze można zrobić w okrągłym kształcie, włożyć do bułki ze świeżymi warzywami i piklami i mamy burgera. Można zrobić z nich kulki, dodać sos koperkowy lub pomidorowy i makaron i mamy makaron z pulpetami w sosie.
Piękne zdjęcia dań, podczas jednej z biesiad i sesji zdjęciowych w jednym, wykonała Marlena Jastrzębska.
Jak przygotować kotlety z makreli i ciecierzycy?
Porcje: ok. 15 – 20 małych kotletów
Czas przygotowania: ok. 1 h i 15 minut z pieczeniem.
Składniki:
- 1 makrela wędzona
- 1,5 szklanki ugotowanej wcześniej ciecierzycy (ja staram się używać suchej, trzeba ją dzień lub kilka godzin wcześniej namoczyć, a później ugotować, wszystko jest opisane na opakowaniu)
- 1 duża (ja najbardziej lubię czerwoną) cebula
- 2 ząbki czosnku
- 3/4 szklanki koperku
- sok z połowy cytryny
- 1 jajko
- 2, 5 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
- świeże lub suszone zioła, przyprawy: oregano, bazylia, rozmaryn, cząber, papryka czerwona (lub jakie lubicie i macie pod ręką)
- 50 – 100 ml lodowatej wody
- sól i pieprz (świeżo mielony)
Przygotowanie kotletów
- Na patelni rozgrzać łyżkę oliwy. Pokroić w kostkę cebulę. Kiedy patelnia się rozgrzeje, wrzucić cebulę i smażyć aż się zeszkli. Pod koniec smażenia dodać sól i pieprz. Zestawić z ognia do ostygnięcia.
- Ciecierzycę wrzucić do blendera i zmiksować z odrobiną lodowatej wody na gładką masę. Ważne by woda była bardzo zimna, to sposób na dokładne zmielenie cieciorki.
- Posiekaj koperek.
- Rybę uważnie obrać z ości i dodać do zmiksowanej cieciorki. Następnie dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekane świeże lub suszone zioła i przyprawy, posiekany koperek,sól, pieprz, oliwę, sok z cytryny. Miksować, aż masa będzie gładka. Na końcu wbić jajko. Wymieszać dokładnie.
- Rozgrzej piekarnik na podstawową funkcję grzania z góry i z dołu do 180 stopni.
- Z masy uformuj kotlety na około 7 cm długości i 4 cm szerokości (albo jakie chcesz, pamiętaj: im większy kotlet, tym dłużej trzeba go piec). Masa bardzo klei się do rąk, więc najlepiej mieć koło siebie miskę z zimną wodą i moczyć co jakiś czas w niej dłonie.
- Wyłóż blachę papierem do pieczenia. Wykładaj kotlety. Włóż do piekarnika na ok. 20 – 25 min. Mniej więcej w połowie pieczenia przełóż kotlety na drugą stronę. I gotowe.
- Podawaj z łódkami z ziemniaków z piekarnika lub frytkami z batatów. Albo z czym tylko chcesz!
One thought on “Kotlety z makreli i ciecierzycy”