Kotlety z brokuła. Podane na dwa sposoby.

kotlety z brokuła

Uwielbiam kotlety z warzyw, bo można je zrobić z praktycznie każdego warzywa. Żeby były bardziej treściwe, zwykle dodaje się do nich jakąś kaszę, płatki, ryż, mąkę. Tym razem u mnie kotlety z brokuła z płatkami owsianymi. A ponieważ kotletów wyszło dość sporo, to mogłam poszaleć z dodatkami i codziennie mieć właściwie inny obiad. To jest fantastyczne, ponieważ takie kotlety można jeść kilka dni, a żeby się nie przejadły są dwa sposoby. Pierwszy to właśnie jeść je z różnymi dodatkami lub zjeść z kanapką. Drugi to zamrozić.

Wrzuć składniki, wymieszaj, upiecz i gotowe. Kotlety z brokuła.

Ktoś by powiedział; „kotlety z warzyw, przecież to nie może być sycące”! Ależ może i jest. Zależy oczywiście co znajdzie się w takim kotlecie? To zazwyczaj, przede wszystkim, miks jakiegoś jednego, „głównego” warzywa i treściwych węglowodanów jak kasze, płatki, mąka czy ziemniaki (które, swoją drogą świetnie „zlepiają”). Do tego można dodać przeróżne dodatki dla smaku i dla zwiększenia wartości odżywczych kotletów. U mnie kotlety z brokuła zostały połączone z płatkami owsianymi i dużą ilością zieleniny, takiej jak pietruszka, koperek i szczypiorek. Dodałam także podsmażoną cebulę i czosnek, jajko (czyli to wersja wegetariańska), siemię lniane i dużo ziół i przypraw. Te składniki doskonale uwydatniają smak brokuła.

Kotlety z brokuła na dwa sposoby.

Żeby móc jeść takie kotlety przez kilka dni i żeby nie było nudno, to można zmieniać dodatki 😉 U mnie kotlety były na dwa sposoby, przez dwa dni. Reszta kotletów została rozdana 😉 Jednego dnia kotlety połączyłam z prostą sałatką z rukoli, pomidorów koktajlowych i rzodkiewek z gotowaną kukurydzą oraz dipem z awokado, pietruszki i czosnku. Kolejnego dnia do kotletów zrobiłam prostą sałatkę z pomidora malinowego i dodałam puree z pieczonej dyni Hokkaido. Pycha! Same warzywa.

Dobre, proste i efektowne kotlety z brokuła i płatków owsianych.

Porcje: 10 kotletów

Czas przygotowania: ok. 1 h

Składniki:

  • 1 brokuł
  • szklanka płatków owsianych (jakie lubicie; górskie, ekspresowe, mogą być też inne, na przykład jaglane)
  • 1 duża cebula lub 1,5 sredniej
  • pół pęczka pietruszki
  • 1/3 pęczka kopru
  • pół pęczka szczypiorku
  • 2 ząbki czosnku
  • 3 łyżki oliwy extra virgin
  • 1 jajo
  • 1,5 łyżki siemienia lnianego
  • zioła i przyprawy: tymianek, oregano, bazylia, majeranek, czosnek niedźwiedzi, zatar
  • sól i pieprz (świeżo mielony)

Przygotowanie kotletów.

  1. Umyj warzywa i nastaw piekarnik na 180 stopni na zwykłe grzanie.
  2. Brokuł ugotuj w dużej ilości wrzącej wody, pod koniec dodając sól. Niech ostygnie.
  3. Na jednej łyżce oliwy podsmaż pokrojoną w kostkę cebulę i odstaw do ostygnięcia.
  4. Zmiksuj w pierwszej kolejności twardsze części brokuła, pozostawiając różyczki. Następnie dorzuć płatki i część różyczek. Miksuj jeszcze przez chwilę i dorzucaj: pietruszkę, szczypiorek, koper, przyprawy i łyżkę oliwy.
  5. Na koniec w dużej misce rozgnieć widelcem pozostałe różyczki i wymieszaj wszystko, dodając jajko, przeciśnięty przez praskę czosnek.
  6. Na blasze rozłóż papier do pieczenia i posmaruj go oliwą. Uformuj małe, podłużne kotlety o szerokości 2,5 cm i długości 4 cm. Masa będzie się kleiła do dłoni, dlatego można je co jakiś czas moczyć w zimnej wodzie.
  7. Wstaw kotlety do piekarnika na ok. 30 – 35 minut. Mniej więcej w połowie przewróć kotlety na drugą stronę. Kotlety po wyjęciu będą dość miękkie w środku, ale jak przestygną, to się „zejdą”.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *