Jest! W końcu klasyk kulinarny z mojej ukochanej Hiszpanii! Żeby było śmieszniej, właśnie ta, konkretna tortilla espanola, powstała w…Niemczech 😉 Robiłam ją drugi raz w życiu i było całkiem śmiesznie z dwóch powodów. Zrobiłam ją z moją przyjaciółką i jej mamą. Była tak wielka, że musiałyśmy przerzucić ją na drugą stronę we 3! ;)) A druga sprawa, że to było prawdziwe zjednoczenie Europy! Ponieważ Polki przygotowały hiszpańską tortille w Niemczech. Bo najważniejsze jest z kim się jest i żeby było prosto i smacznie.
Tortilla de patatas vel. tortilla espanola.
Ten hiszpański klasyk – tortilla espanola właściwie można przygotować na co dzień w każdym domu. Czy to w niemieckim, polskim czy hiszpańskim. Dlaczego? Bo we wszystkich tych krajach je się dużo ziemniaków oraz przeważnie zawsze są w nich pozostałe składniki, cebula i jaja. Zgadzacie się? Jest to proste danie, które można jeść jako popularne w Hiszpanii, tapas – czyli przekąski lub samodzielne danie. U nas tortilla została obsypana sporą ilością pietruszki i przygotowałyśmy zieloną sałatkę z sałaty, awokado, ogórka i zielonej papryki. Tortille robiłam drugi raz w życiu i to z dużej ilości składników i po długim czasie od debiutu! Więc trema była ogromna, szczególnie, że były jeszcze ze mną 3 głodne osoby! 😉 Tą, którą robiłam po raz pierwszy, zrobiłam na jednej z lekcji hiszpańskiego, dobre 2 lata temu! To był wspaniały sposób na lekcję języka – przez gotowanie.
Tortilla espanola. Proste jedzenie – najlepsze jedzenie.
Wiadomo, tortilli nie można jeść codziennie! Szczególnie, że nie należy do najlżejszych dań. Ale myślę, że jak wiele innych narodowych klasyków kulinarnych z innych krajów, jej prostota wygrywa z wykwintnością wielu dań. Kilka jaj, ziemniaki, cebula i dość głęboka patelnia wystarczą. Ten rodzaj omletu, jak inne omlety, je się oczywiście też dodając inne dodatki. Ale w tym wydaniu jest najbardziej klasyczna. To coś jak pizza Margherita we Włoszech czy pierogi „ruskie” w Polsce.
Co potrzeba do przygotowania tego hiszpańskiego klasyku?
Porcje: 8 (za dużo! 🙂 chyba, że macie dużo gości? ;))
Czas przygotowania: ok. 1 – 1,15 h
Składniki:
- 0,6 kg ziemniaków
- 8 jaj
- 1,5 białej cebuli
- 5 łyżek oleju (słonecznikowy, rzepakowy, ważne, aby wytrzymał wysoką temperaturę smażenia w dłuższym czasie)
- 2 ząbki czosnku – opcjonalnie
- sólo i świeżo mielony pieprz
Przygotowanie tortilli de patatas.
- Obierz ziemniaki i pokrój w cienkie plastry. Takie ok. 2 mm na grubość. Jeśli masz duże ziemniaki potnij w plasterki połówki ziemniaków. Wrzuć na dużą ilość osolonej wody. Będą się gotowały trochę krócej niż ziemniaki w całości. Po ok. 10 minutach możesz posolić i sprawdzić czy już nie są miękkie.
- W czasie kiedy będą gotowały się ziemniaki, obierz i pokrój cebulę. Jak lubisz, nie ma znaczenia, czy w piórka czy w kostkę. Wbij też do dużej miski jaja i je wymieszaj.
- Na głębokiej patelni rozgrzej 2 łyżki oleju. Usmaż cebulę. Zeszklij ją, pod koniec przeciskając do niej przez praskę 2 ząbki czosnku i dodając sól i pieprz. Zestaw, niech nieco ostygnie.
- Ziemniaki gdy będą już miękkie, odcedź na sitku i też niech chwilę „odpoczną”.
- Póżniej dodaj cebulę i ziemniaki do jaj i delikatnie wymieszaj.
- Na patelnię wlej 2 – 3 łyżki oleju. Niech się dobrze nagrzeje, wtedy zmniejsz temperaturę i wylej masę tortilli. Przykryj i obserwuj. Musi się piec trochę jak w piekarniku. Ponieważ jest warstwowa, dość wysoka, to musimy uważać by nie przypiekła się od spodu, ale „skleiła” w środku. Jak już widzisz, że środek tortilli zapiekł się. Przyłóż duży talerz lub pokrywkę lub inną patelnię na wierzch i przerzuć tortillę za jej pomocą na drugą stronę. Rób to bardzo ostrożnie. Tortilla z tylu jaj nie jest prosta do przerzucenia. My robiłyśmy to w 3 osoby! 🙂 Teraz juz tylko ją dopiecz i gotowe. Możesz ją podawać z czym chcesz z sałatką, posypaną pietruszką.
One thought on “Tortilla espnola vel. tortilla de patatas”