Choć aż tak bardzo nie przepadam, to zdecydowałam, że w ramach mojej, nadchodzącej podróży do Włoch, będzie risotto. Ale oczywiście jeśli w wydaniu jesiennym, to tylko dyniowe. To danie to wspaniałe połączenie ryżu arborio, dyni, białego wina, świeżej szałwii i parmezanu Sekretem jednak nie są dodatki, ale to, by risotto wyszło idealne w konsystencji, kremowe, ale nie rozgotowane.
Risotto. Tajemnica tkwi w sposobie przyrządzenia.
To danie ma tyle odmian i wersji, ile pewnie jest miast we Włoszech. Można do niego dodać praktycznie wszystko. Ale tajemnica i doskonałość tego dania to tylko jeden jedyny sposób jego przyrządzenia.
- Ryż – najpopularniejszy to arborio. Musi być krótkoziarnisty, okrągły. Jeżeli będziesz próbował zrobić ryż z innej odmiany, niestety nie osiągniesz efektu risotto.
- Wino – białe wino jest ważnym składnikiem, nadaje niesamowitej głębi smaku i aromatu. Kup dobre, takie jakie chętnie byś wypił, bo dokończysz je, zajadając pyszne risotto.
- Bulion – najlepiej przygotowany własnoręcznie (ja używam tylko taki, żadna, nawet najbardziej „eko” kostka nie ma miejsca w mojej kuchni).
- Podsmażona cebula i ryż – to jeden z kolejnych sekretów. Jak już cebula się zeszkli, dodajesz ryż i podsmażasz przez krótką chwilę. Uważaj nie za długo.
- Sposób przygotowania – ważna jest kolejność czynności i „procedury”, których trzeba się trzymać. W zasadzie całe danie robi się na patelni, więc zaopatrz się w grande, nieprzywierającą patelnię;)
Włoska klasyka w sezonowym wydaniu.
Do tego dania użyłam (w ogóle po raz pierwszy) dyni Prowansalskiej. Ma ona zieloną skórkę i bardzo pomarańczowy kolor. Jest niesamowita, bo jak ją powąchasz i posmakujesz, to…będzie pachniała i smakowała melonem! Jest pyszna, słodka i ma niesamowity aromat. Polecam! Sama na pewno jeszcze nie raz wykorzystam do jakiegoś przepisu. Do tego białe, najlepiej wytrawne i dobrej jakości, wino. Świeża szałwia, parmezan, bulion z warzyw. Cebula i czosnek i można zabierać się do sezonowego dzieła 😉
Jak przygotować pyszne, sezonowe risotto?
Czas przygotowania: 1 h (jeżeli masz już gotowy bulion, to odejmij 25 minut)
Porcje: 4 grande porcje
Składniki:
- warzywa na bulion – czyli tzw. jarzynka: marchew, por, pietruszka korzeń i seler, do tego liść laurowy i ziele angielskie
- 380 gram ryżu arborio (taka ilość akurat wyszła mi w sklepie na oko, na wagę)
- 1 duża, biała cebula
- 2 – 3 ząbki czosnku
- 150 ml białego wina
- 450 gram dyni Prowansalskiej (może być też Hokkaido, którą miałam sama początkowo dodać)
- większa garść świeżej szałwii
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 100 gram parmezanu
- 2 duże szczypty lub pół gałki muszatałowej
- sólo i świeżo mielony pieprz
Przygotowanie dyniowego, kremowego nieba w gębie.
- Umyj obierz i wstaw do gotowania warzywa z jarzynki z liśćmi i zielem w dość dużej ilości wody. Gotuj, aż warzywa będą miękkie. Jeżeli zostanie Ci bulionu, to świetnie, zagotuj go później i wlej do słoika. Będzie na następny raz, albo będzie baza do zupy.
- Umyj i pokrój w kostkę cebulę. W tym czasie podgrzewaj już oliwę na dużej patelni. Wrzuć cebulę i zajmij się dynią. Pokrój ją w kostkę.
- Gdy bulion się zagotuje, wyjmij warzywa i odstaw. Posiekaj szałwię.
- Gdy cebula się już zeszkli, dodaj dynię i po chwili ryż i zwiększ ogień. Podsmażaj mieszając, dodaj gałkę i więcej niż połowę szałwii. Dodaj czosnek, przeciśnięty przez praskę, a później wino. Dalej podsmażaj, delikatnie mieszając. Gdy wino odparuje, zacznij dolewać bulionu, ale bardzo delikatnie i „na raty”. Dolej trochę, niech się przez chwilę wchłonie i za chwilę pomieszaj delikatnie i powtórz dolewanie. W sumie taka „dolewka” powinna być ok. 3 razy, a czas gotowania (łącznie ze smażeniem ryżu) 20 minut. Bulionu dolej ok. 0,5 – 0,6 litra. Na koniec dodaj sól i pieprz, a na sam sam koniec parmezan.
- Gotowe. Możesz na wierzch posypać surową dynię, szałwię i parmezan.
One thought on “Risotto. Prosty przepis na dyniowe risotto.”