Zrobiłam tą zupę, bo już na dobre zaczęła się jesień i potrzebowałam mocnego, warzywnego uderzenia w ciepłej wersji. Nawrzucałam, co tylko miałam sezonowego pod ręką i tak powstała zupa jesienny warzywniak. Czyli już oficjalnie rozpoczęłam sezon „grzewczy” 😉 Już mniej będzie teraz sałatek, a więcej „rozgrzewaczy” w postaci zup, gulaszów czy rozgrzewających napojów.
Zupa jarzynowa w wydaniu jesiennym, czyli zupa jesienny warzywniak.
Oprócz standardowej u mnie, „jarzynki”, czyli podstawy bulionu warzywnego w postaci marchewki, korzenia selera i pietruszki oraz pora. Do jesiennej jarzynowej dodałam pomidory lima, jarmuż, cukinię, białą fasolę i dużo ziół oraz sekret. Ten sekret, to ostra, wędzona papryka, która przyleciała do mnie z moją przyjaciółką wprost z Fuertaventury! Mniam. Do tego oczywiście liście laurowe, ziele angielskie, cebula, czosnek. Ta zupa to prawdziwy „rozgrzewacz”! Wyszło jej bardzo dużo i jest bardzo gęsta od takiej ilości warzyw, ale ja lubię takie zupy – gulasze. To ostatni czas, kiedy można jeszcze dostać cukinię i „prawdziwe” pomidory, więc łapcie ten przepis i wykorzystajcie na pierwsze, jesienne zimne dni.
Taki tam warzywniak. Pyszna, pożywna zupa.
Wykorzystuj wszystko, co masz pod ręką. Ta zupa to taki trochę zero waste. Dlaczego? Bo wykorzystałam w niej jarmuż, który był wcześniej do sałatki i został. To warzywo liściaste jest niesamowite, bo można dodać je do zupy, sałatki, gulaszu, koktajlu, zrobić sobie z niego chipsy w piekarniku. Dość podobnie jest z fasolą (tu akurat została wykorzystana biała), którą każdy powinien mieć pod ręką albo w spiżarni. Zawsze może się przydać. Albo odwrotnie, zawsze można jej użyć.
Jak przygotować tą warzywną bombę na ciepło?
Czas przygotowania: ok. 1 h
Porcje: dużo, ok. 5 – 6
Składniki:
- na bulion/bazę: warzywa – „jarzynka”: 2 marchewki, korzeń selera, korzeń pietruszki, por oraz liście laurowe (3 – 4), ziele angielskie (ok. 5 – 6 ziaren)
- pół kg pomidorów (u mnie Limy)
- 3 duże garście jarmużu
- 1 biała cebula
- 3/4 puszki białej fasoli lub 1 szklanka ugotowanej
- 1 średnia cukinia
- 2 duże lub 3 małe ząbki czosnku
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- zioła i przyprawy: bazylia, tymianek, oregano, czosnek niedźwiedzi, wędzona papryka
- sólo i świeżo mielony pieprz
Sposób przygotowania zupy.
- Umyj i obierz warzywa z jarzynki. Podziel na mniejsze kawałki i wrzuć do gotowania do sporej ilości wody. Ok. 1,2 L. Dodaj liście laurowe i ziele angielskie i gotuj aż warzywa będą miękkie.
- W tym czasie ponacinaj skórkę od pomidorów i polej je wrzątkiem. Odczekaj i obierz ze skórki. Pokrój w kostkę i odstaw.
- Następnie umyj: cebulę, jarmuż i cukinię. Posiekaj w kostkę cebulę, a cukinię pokrój w plastry i w ćwiartki. Obierz też czosnek.
- Rozgrzej oliwę na dużej patelni i gdy się nagrzeje wrzuć cebulę i smaż aż się zeszkli. Dodaj cukinię i smaż jeszcze ok. 5 minut. Następnie dodaj jarmuż i na końcu przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Dodaj sól i pieprz i smaż jeszcze minutę.
- W tym czasie, gdy tylko warzywa w bulionie się ugotują, wyjmij je i wyrzuć tylko pora. Marchew, pietruszkę i selera zostaw do ostygnięcia.
- Powoli do wywaru dodaj cebulę z jarmużem i cukinią, pomidory pokrojone w kostkę i zagotuj zupę. Zmniejsz grzanie, niech sobie „pyka”.
- W tym czasie pokrój w kostkę marchew, pietruszkę i selera i dodaj do zupy. Pogotuj jeszcze chwilę i na końcu dodaj fasolę oraz zioła i przyprawy. Zagotuj jeszcze raz i gotowe.