Humus dyniowy. Przepis na humus z dyni i cieciorki.

humus dyniowy

To mój debiut i muszę przyznać i się pochwalić od razu, że bardzo udany. Pierwszy raz zrobiłam humus dyniowy i to była „miłość od pierwszego kęsa”. LOVE FROM THE FIRST BITE 😉 Oczywiście dla niektórych z was może to nie nowość, też już zresztą wcześniej słyszałam, że ludzie go robią. Ale ten jest mój, zrobiony na mój sposób. Nie mogło być też inaczej, musiał wyjść bo ja bardzo lubię cieciorkę i kocham dynię! Sekretne dodatki, to prażone pestki dyni i dodatek oleju lnianego.

Słynna pasta z cieciorki inaczej. Humus dyniowy.

Uwielbiam humus, bo ma tak delikatny i uniwersalny smak, że można go dodać do wszystkiego. W ogóle uwielbiam pasty warzywne, które można zrobić chyba na milion sposobów, biorąc pod uwagę ilość dodatków, którymi można je doprawiać i zmieniać ich smak. Pierwszy raz zrobiłam humus z dodatkiem dyni i od razu zostałam jego fanką. Będzie gościł na moich talerzach zapewne często w sezonie. Zrobiłam go z dodatkiem mojej ulubionej odmiany dyni Hokkaido. Nie ma tu pasty tahini, jak w klasyku, za to są prażone pestki dyni, olej lniany i przyprawiona dość mocno dynia.

Czy to jeszcze jest humus? Przepis na pastę – humus z dyni i cieciorki.

Myślę, że potocznie można tak nazwać tą pastę. Mocno odbiega od klasycznego przepisu, ale jak mamy „burgery warzywne”, to czemu nie może być „humus dyniowy”? Moja wewnętrzna walka między klasykami, a „udziwnieniami” czy eksperymentami, zawsze kończy się wygraną tych drugich. Oczywiście trudno wymyślić coś całkiem nowego, ale zazwyczaj udaje mi się zmienić nawet już „zmienione przepisy” i dodać coś tylko „mojego”. Tu dodałam prażone pestki dyni i olej lniany, zamiast tahini.

Humus dyniowy. Pyszna pasta z dyni i cieciorki.

Czas przygotowania: 1 h (gdy wcześniej masz już namoczoną i ugotowaną ciecierzycę, najlepiej zrobić to dzień wcześniej)

Porcje: dość spora miska, starczy na kilka dni, lub podzielenie się jednym słoiczkiem z sąsiadami lub przyjaciółmi

Składniki:

  • 1,5 szklanki ugotowanej ciecierzycy
  • 1 średnia dynia Hokkaido
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 3 łyżki oleju lnianego z pierwszego tłoczenia
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • pół szklanki pestek dyni
  • 1/4 szklanki siemienia lnianego
  • pół szklanki lodowatej wody (tajemnica dobrze zmiksowanej cieciorki)
  • zioła i przyprawy do przyprawienia dyni: oregano, bazylia, tymianek, papryka wędzona, rozmaryn oraz dodatkowo zatar
  • sólo i pieprz świeżo mielony

Humus z dynią, przygotowanie.

  1. Nastaw piekarnik na zwykłe grzanie na 180 stopni.
  2. Umyj, wydrąż pestki i pokrój dynię (jak chcesz i tak będzie miksowana). Zostaw skórkę, obierzesz ją łatwiej i szybciej po pieczeniu. Nasmaruj blachę oliwą. Skrop też oliwą z oliwek dynię i posyp wszystkimi ziołami i przyprawami, solą i pieprzem. Piecz 15 – 20 minut. Upieczoną dynię odstaw do ostygnięcia.
  3. Upraż na suchej patelni pestki dyni.
  4. Przygotuj do zmiksowania: cieciorkę, obraną dynię, czosnek, pestki dyni, siemię lniane, olej, sok z cytryny, przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodaj wodę i zatar i miksuj na jednolitą i gładką masę. Gotowe!

Smacznego!

One thought on “Humus dyniowy. Przepis na humus z dyni i cieciorki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *