Pasztet z białych warzyw z grzybami i orzechami włoskimi.

pasztet

Dawno nie robiłam już pasztetu. Ostatnio na tapecie były różne pasty. Więc przyszedł czas na niego – pasztet z białych warzyw z grzybami i orzechami włoskimi. Jest pyszny, odżywczy i możesz go jeść na kanapce lub sam. Uwielbiam pasztety, bo można do nich wrzucić prawie wszystko! Pod warunkiem, że wrzucamy i pieczemy sami lub ktoś upiecze je dla nas w domu. Te sklepowe rzadko są z dobrych składników i bez wzmacniaczy. Więc kup białe warzywa, świeże (tylko w sezonie) lub suszone grzyby, dodaj orzechy i masz pyszny pasztet na co dzień i od święta.

Pasztet z białych warzyw. Pyszny, warzywny, pieczony miks.

Taki pasztet to warzywna bomba w skupionej formie, a na chlebie rozsmarujesz go z łatwością. Można dać do niego właściwie wszystko. Jakie warzywa lubisz lub co masz pod ręką, czyli pasztet to też zero waste. Możesz go przygotować na codzień, na kanapki i na święta lub specjalną okazję. Zrobienie pasztetu nie jest procesem trudnym, ale żmudnym. Trochę trzeba wykonać czynności zanim otrzymasz efekt końcowy, ale warto. Z drugiej strony właściwie: warzywa same się gotują i pieką, trzeba tylko zmiksować i połączyć składniki 😉 Nawet studzenie warzyw „przebiega samo” 😉

Pasztet warzywny z dodatkami.

U mnie, tym razem, w roli dodatków wystąpiły orzechy włoskie i suszone prawdziwki. Oczywiście dodatki tylko na koniec mieszamy z masą pasztetową, nie miksujemy. Chyba, że lubicie bardzo gładkie pasztety. Ale ja lubię kiedy pasztet ma „chrupiące i smaczne akcenty”. Zamiast grzybów i orzechów, może być słonecznik, oliwki, pestki dyni, suszone pomidory. Co tylko przyjdzie wam do głowy, co macie pod ręką lub zwyczajnie, co lubicie.

Podwójna przyjemność. Dwa w jednym.

Masy na pasztet zrobiłam więcej i z tej samej masy zrobiłam dodatkowo sześć kotletów. Jedyne co zmieniłam, to do pasztetu dałam orzechy i gałkę muszkatołowa, których w kotletach nie było. Natomiast do kotletów dodałam pokrojoną i uduszoną cebulę oraz zioła suszone. Ale jeżeli nie chcesz robić kotletów, to: podziel składniki lub zrób dwa pasztety.

Jak przygotować pasztet i co do niego potrzeba?

Czas przygotowania: 1,5 h (z gotowaniem i studzeniem warzyw)

Porcje: dużo! 10 – 12 plasterków

Składniki potrzebne do pasztetu:

  • 2 większe korzenie pietruszki
  • 1,5 selera – korzeń
  • 1 szklanka ciecierzycy (ugotowanej wcześniej lub odsączonej z puszki)
  • puszka białej fasoli
  • 4 ząbki czosnku
  • 1 cebula – jeżeli zamierzasz robić kotlety
  • 50 gram suszonych grzybów, np. prawdziwków
  • 30 gram orzechów włoskich
  • 1 jajo
  • pół szklanki płatków owsianych
  • przyprawy i zioła: tymianek i gałka muszkatołowa do pasztetu, czosnek niedźwiedzi, oregano, bazylia do kotletów
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka sosu sojowego
  • sólo i pieprz

Jak przygotować pasztet i kotlety.

  1. Umyj i obierz pietruszkę i seler. Zagotuj wodę i wrzuć przekrojone na mniejsze części (nie ma znaczenia jakie, bo i tak będą miksowane) warzywa. Gotuj, aż warzywa zmiękną i odstaw do ostudzenia.
  2. W międzyczasie, jeżeli robisz dodatkowo kotlety, to pokrój w kostkę i usmaż, zazłoć cebulę. Odstaw do ostygnięcia.
  3. Również w czasie gdy będą gotowały się warzywa, namocz grzyby w ciepłej wodzie, po ok. 20 minutach odcedź je na sitku. Wodę zostaw, przyda się w kolejnym kroku. A najlepiej schłódź dość mocno. W tym czasie posiekaj też niezbyt drobno orzechy. Zostaw kilka do przybrania pasztetu.
  4. Kiedy warzywa przestygną zmiksuj je i dodaj cieciorkę. Podczas dodawania cieciorki wlej ostrożnie niecałą szklankę wody z grzybów. Woda doda smaku, a jeśli będzie dobrze schłodzona, cieciorka dobrze się zmiksuje. Dodaj jeszcze fasolę, czosnek, oliwę, sól, pieprz, sos sojowy, płatki owsiane i dalej miksuj. Dodaj jajko już nie miksując, tylko mieszając i pokrojone w kostkę grzyby.
  5. Rozgrzej piekarnik na zwykłą funkcję grzania na 200 stopni.
  6. Podziel masę 60/40 %. 60 % to będzie masa na na pasztet do której dodasz jeszcze orzechy oraz przyprawisz sporą ilością gałki muszkatołowej oraz tymiankiem suszonym. Reszta to masa na kotlety, do których dodasz podsmażoną cebulę i doprawisz ziołami.
  7. Masę pasztetową rozłóż w formie do pasztetu (ok. 20 x 7 cm), wyłożonej papierem i piecz w piekarniku ok. 45 minut.
  8. Z masy „kotletowej” uformuj 6 kotletów i wyłóż na blaszce wyłożonej papierem i wysmarowanej oliwą i piecz przez 35 minut. Przewróć raz ostrożnie kotlety podczas pieczenia.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *