Dorada – prosto i smacznie!

Jak przygotować szybko i prosto, ale też efektownie rybę?

Dorada – prosto i smacznie! Jak to się robi.

Słyszę często od moich przyjaciół, znajomych: potrzebuję szybkich i łatwych przepisów!

Nie ma sprawy. Ten taki zdecydowanie. Ja tym razem, zrobiłam ją w piecu, ale czasem wrzucam na grilla. Efekt i czas przygotowania są bardzo podobne.

Dlaczego Dorada?
Co w niej takiego pysznego? Czy ta ryba ma wartości odżywcze?

Dorada czyli sparus złotogłowy(sparus aurata), to ryba o łagodnym i delikatnym w smaku, chudym mięsie. Więc mogą ją jeść zarówno dorośli jak i dzieci. Występuje w basenie Morza Śródziemnego oraz w
pasie wód przybrzeżnych środkowej części wschodniego Oceanu Atlantyckiego.

Dlaczego warto ją jeść? Ma jednocześnie wysoką wartość odżywczą i jest rybą chudą. To doskonały zmienik mięsa, ponieważ stanowi bogate źródło białka oraz dostarcza sporej dawki witamin B6 i B12. Witaminy te odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układów nerwowego i krwionośnego. Jeżeli dołożymy do tego wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz składniki mineralne, takie jak: fosfor, potas, żelazo, magnez, wapń czy selen oraz witaminę D, to mamy już prawdziwą bombę odżywczą! Czy to was przekonuje?

fot. Marlena Jastrzębska

Dorada prosto i smacznie, ale i zdrowo!

Rada: Jedzcie ryby! Dwa razy lub raz w tygodniu wystarczy. Są pełne smaku i wartości odżywczych! Oczywiście, tak jak mięso i inne produkty w sklepach są ryby „lepszej” i „gorszej jakości”. Dowiadujcie się, czytajcie etykiety i wybierajcie świadomie.

Ryba w całości czy filet? To już zależy od upodobań i tego, co aktualnie jest świeże w waszym ulubionym sklepie, stoisku rybnym. Warto poszukać takiego w swoim mieście. Nawet jeżeli mieszkacie w mieście, które nie leży nad morzem lub małej miejscowości, to z pewnością można znaleźć sposób, by kupić świeże ryby, a nawet owoce morza(choć z tym drugim wciąż jeszcze w Polsce ciężko). Najłatwiej zawsze będzie znaleźć i zacząć od własnego „podwórka”, czyli tych wszystkich ryb, które występują blisko nas geograficznie. Będzie większa szansa, że są świeże i pochodzą z dobrych źródeł. Nie zwalnia nas to jednak z czytania etykiet czy sprawdzania ich pochodzenia. W Polsce łatwiej nam będzie dostać z pewnością: śledzie, makrelę, pstrągi, sieję, sandacze, flądrę. Ale także można znaleźć dobrej jakości ryby importowane jak na przykład dorada.

Jak przygotować doradę w całości?

1 porcja (w zależności od ilości osób, zduplikuj lub podziel porcje).

Składniki:

  • 1 świeża, wypatroszona dorada
  • 1 łyżka oliwy z oliwek(zawsze extra vergine)
  • pół cytryny
  • świeże lub suszone zioła: tymianek, oregano, koperek, czosnek niedźwiedzi(może być również pietruszka, jeżeli macie akurat, a nie macie innego ze wspomnianych)
  • sól i pieprz(świeżo mielony)

Dorada – sposób przygotowania

  1. Doradę wyczyść i umyj.
  2. Nastaw piekarnik na zwykłą funkcję grzania lub grill na 180 stopni.
  3. Rybę natrzyj oliwą zarówno na zewnątrz jak i w środku.
  4. Z cytryny odkrój plasterek, a resztą skrop rybę.
  5. Posiekaj, jak masz świeże, zioła i nafaszeruj rybę w środku.
  6. Posól i popieprz na zewnątrz i w środku.
  7. Zawiń w papier do pieczenia(staram się nie używać folii aluminiowej już od jakiegoś czasu, papier jest bardziej eko, a spełnia te same funkcje co folia).
  8. Włóż do nagrzanego piekarnika na 20- 25 minut(w zależności od wielkości, jeżeli twoja dorada jest wyjątkowo duża, możesz potrzymać ją 5 minut dłużej).
  9. Po tym czasie wyjmij z piekarnika, dodaj ulubione dodatki, skrop cytryną i delektuj się jej delikatnym smakiem.

Smacznego!

Piękne zdjęcia: Marlena Jastrzębska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *